SXG75 Tipy a Triky

 

Zde najdete několik tipů a triků ohledně FW SXG75, které jsem za ten čas používání nashromáždil. Některé vám pravděpodobně budou připadat samozřejmé a známé, ale všem možná ne ;o).

 

 

Velikost písma ve zprávách: Pokud se vám zdá, že jsou písmena při psaní a čtení zpráv zbytečně příliš veliká, lze jejich velikost snadno změnit. V Menu -> Zprávy -> Nastavení zpráv -> SMS (nebo MMS) -> Velikost textu je továrně nastaven Standard. Můžete si dále zvolit Malý nebo Veliký. Důvody jsou zřejmé:

 

  

 

 

Zrušení smajlíků ve zprávách: Občas mě přeměna textových smajlíků na grafické rozčiluje. Buď z toho důvodu, že se některé mé smajlíky rozpoznávájí jinak a nebo napíšu nevhodně závorky či dvojtečky a rázem z nich mám smajlíka (To samé v příchozích zprávách ;o). Osobně preferuji vůbec nejraději textové smajlíky. V Menu -> Zprávy -> Nastavení zpráv -> SMS (nebo MMS) -> Emotikonky je lze zcela vypnout.

 

 

Vypnutí nabíjení přes USB kabel: SXG75 se při připojení ke kabelu DCA-540 (jediný kompatibilní :o) automaticky nabíjí. To lze vypnout (nebo opět zapnout) v Menu -> Nastavení -> Příslušenství -> Nabíjení přes USB. Není proto opravdu nutné vyrábět hardwarový vypínač na kabelu :o).

 

 

Zaručené zazvonění budíku: Pokud chcete mít jistotu, že vás budík ráno vzbudí, nastavte nejprve hlasitost na maximum tlačítky na pravé straně telefonu v pohotovostním režimu na hlavní obrazovce. Poté spusťte nějakou melodii v Media playeru a opět nastavte hlasitost na maximum. Pokud melodii slyšíte, můžete se spolehnout, že bude zaručeně slyšet i budík ;o).

 

 

Načtení všech souborů na kartě: Továrně může být na kartě uloženo maximálně 400 souborů. Pokud tuto hranici přesáhnete, nemusejí se načíst soubory žádné. Jakmile vložíte kartu do telefonu, musíte docílit toho, aby po celou dobu načítání nezhasl display. Vhodné je spustit ještě před vložením karty nějakou Java aplikaci nebo hru, která nechá svítit display stále.

 

 

Více než 400 souborů na kartě: Karta se při vložení neprakticky a dlouho načítá. Indexuje se umístění souborů na kartě, aby se zrychlilo její procházení. Omezení 400 souborů je z důvodu doby indexace. Toto omezení lze zvýšit na použitelný počet. Prodlouží se sice i doba načítání karty, ale stojí to za to: BUDE DOPLNĚNO

 

 

Otravné hlášky důvěryhodnosti Java aplikací: Jestli jste si nainstalovali nějakou aplikaci nebo hru která pracuje např. se systémem souborů v telefonu či sítí, může se stát, že vás bude na každém kroku otravovat s hláškou důvěryhodnosti aplikace nebo vám danou akci vůbec nepovolí. Všechna práva se nastavují u každé aplikace zvlášť. Vyberte si proto danou aplikaci nebo hru a zvolte Možnosti -> Zabezpečení. Zde si můžete u jednotlivých požadavků aplikace zvolit z možností: Povolit vždy (žádné otravné hlášky), Dotázat při spuštění (zeptá se jen při spuštění), Zeptat se vždy (ptá se při každém požadavku), Nikdy nepovolovat (neptá se a zakáže danou akci). Tímto nastavením si také můžete zakázat nechtěný přístup na internet aplikacemi, u kterých to není nutné.

 

 

 

 

Vyhledávání souborů: I když SXG75 už není ten starý dobrý Siemens s dokonalou správou soborů, podporuje jejich základní vyhledávání. Pokud by se vám tedy stalo, že jste se ztratili v nepřeberném množství souborů, můžete ve Vlastních souborech zvolit Možnosti -> Hledat a napsat jméno vámi hledaného souboru bez přípony. Hledá se v telefonu i na kartě ve všech uživatelských složkách, které vidíte ve Vlastních souborech kromě her a aplikací (tedy dokonce i v Tématech ;o).

 

 

 

 

Tajné 000000 menu: Pokud v pohotovostním režimu na hlavní obrazovce napíšete za sebou šest nul (000000) a vytočíte je jako klasický hovor, dostanete se do „tajného“ Field Test menu. První položka Raptor UDDA je chráněna kódem, který je 8687. Po jeho zadání musíte joystyckem označit tlačítko OK a stisknout ho, jinak se dovnitř nedostanete ;o). Následná nabídka Static RAPTOR slouží převážně k servisnímu (vývojovému) testování a analyzování síťových funkcí. Druhá položka v prvním Field Test menu je Phone Info. Ta vás zkráceně informuje o verzi SW a BREW v telefonu. Třetí položka je nastavení preferované domény v síti. Ve čtvrté položce Auto Answer můžete zapnout nebo vypnout automatický příjem hovoru (což nedoporučuji :o). Stejné nastavení můžete provést v hlavním menu telefonu v Nastavení -> Příslušenství, pokud používáte některý druh Hands Free. Poslední položka v tajném Field Test menu je aplikace GPSOne, která je ze všech položek nejzajímavější. Nejen že slouží k nastavení GPS, ale dá se díky ní dostat do ještě tajnějšího menu (které bylo ve finálních verzích FW oficiálně zrušeno) pomocí kterého můžete například spouštět Javu přímo z telefonu bez předchozí instalace z PC, jak bude popsáno v příštích Tipech ;o).

 

Poznámka: Nedoporučuji provádět žádné změny ve zmiňovaném 000000 menu, pokud nevíte, co přesně děláte. Vše na vlastní nebezpečí!

 

     

 

 

Easter Egg v SXG?: Pokud namačkáte na klávesnici na hlavní obrazovce známé *#06#, přesunete se na poslední záložku Kontrola zařízení, zvolíte si Tlačítka a stisknete hvězdičku a křížek, tak se ikonka zvonku a klíče na tlačítkách na displeji prohodí. Obrázek níže to dokazuje ;o).

 

 

Další drobná vymoženost, které jste si možná nevšimli je to, že telefon s připojeným kabelem chytře nevibruje. Je to hlavně pro případ, kdyby jste použili buď kolébku, držák v autě nebo třeba neupravený MusicSet IMS-700. Potom nikdo nestojí o vyklepané kontakty. S připojeným kabelovým Headsetem to ale neplatí. Telefon vám v kapse klidně zavibruje ;o).

 

 

O2 Streamovaná TV v SXG75: SXG je schopno přehrávat plynule O2 mobilní TV přes UMTS, popř. už ne tak plynule přes GPRS (v případě nepokrytí UMTS) v standardním rozlišení 176x144. Uživatel Jirkab sepsal podrobný návod zde: BUDE DOPLNĚNO

 

 

Nesmrtelný Bomberman: Tak tohle sice k ničemu není, ale proč ne ;o). Jedná se o takový bug ve hře SuperBomberman, která je před instalovaná v SXG. Spočívá v ukládání postupu. Pokud budete hrát Mód – 1 hráč a náhodou přijdete o život, stačí hru vypnout, znovu zapnout a zvolit si Hrát dále. Nyní můžete hrát znovu kolo, ve kterém vás minule dopadl nepřítel nebo jste neodhadli bombu (příp. vám došel čas) a váš ztracený život stále existuje. Hlavní ale je, že též nepřijdete o těžce nasbírané a potřebné bonusy. Takto můžete snadno dohrát celou hru ;o) (Ale bohužel po každé tímto ocheatované smrti přijdete o všechny body, takže rekord neuděláte…).

 

 

 

Světový čas: O této funkci určitě všichni víte a znáte její smysl. Ve všech Siemensech je už od pradávna i s mapou světa a nastavení časového pásma je součástí průvodce při prvním zapnutí telefonu. Už jsem s SXG párkrát vycestoval mimo naše časové pásmo a klidně se přiznám, že jsem na funkci změny časového pásma ani nepomyslel. Stejně jako hodinky na ruce jsem prostě přeřídil čas v telefonu a bylo. Nejjednodušší je v menu zvolit Organizér a následně Časová pásma. Zde můžete na známé grafické mapce světa vybrat vaší pozici a je to. Dokonce je zde k dispozici i možnost Hledat město, kdyby se vám náhodou nechtělo jezdit po mapce ;o).

 

 

 

 

Nahrávání zvuků - WAV i AMR: SXG umí nahrávat zvuky jak do méně úsporného ale kvalitnějšího formátu Wave PCM 128KBps 8KHz tak i do méně kvalitního ale úsporného formátu AMR. Pokud totiž budete nahrávat přes Menu -> Extra -> Nahrávání zvuků, bude se nahrávka ukládat jako WAV. Pokud ale spustíte nahrávání přes Menu -> Organizér -> Hlas. poznámka, výsledný soubor bude ve formátu AMR.

 

 

Kamery SXG75: Všichni víme, že SXG má dvě kamery. Jednu 2MPx vzadu jejíž maximální rozlišení je 1600x1200px a druhou CIF ve předu, která je určena hlavně pro video hovory a její maximální rozlišení je tedy 352x286px (rozlišení video hovoru je jen 176x144). Konkrétní označení zadního 2MPx snímače je Biomorphic Bi8931T 2.0 MP YCbCr. U předního CIF snímače se jedná o ICMedia-Cif. Obě dvě kamery používají při pořizování statického obrázku ve všech světelných podmínkách danou dobu expozice 1/21 sekundy.

 

 

Zamčení kláves: Pokud si chcete o pár vteřinek zrychlit zamčení kláves, můžete křížek místo držení jen krátce zmáčknout a potvrdit středovou klávesou. Odemknout lze bohužel pouze standardně podržením křížku. Stejným způsobem můžete potvrzovat i všechny ostatní rychlé přístupy, které máte nastavené na číselných klávesách.

 

 

Pohyb v menu pomocí číselných kláves: Rozmístění ikon v menu stejně jako je rozmístění čísel na číselné klávesnici (tedy čtyři řady a tři sloupce) není náhodná. Lze se takto zrychleně pohybovat v menu a i v dalších nabídkách přestože už tyto cesty nejsou nijak číselně vypisovány v záhlaví, jak tomu dříve bývalo. Pokud tedy v menu stisknu např. 5, dostanu se do Zpráv. Když ve Zprávách stisknu 7, dostanu se do Nastavení zpráv apod. Výhodu to má tu, že se lze v menu pohybovat rychleji bez dlouhého výběru položek. Např. často měním jas displeje. Potom mi tedy stačí vstoupit do menu a namačkat #,4,6 a rázem jsem v nastavení jasu ;o).

 

 

 

 

T9 Tip: Pokud vám vadí, že při zadávání jakéhokoli textu je pokaždé předem zapnuté psaní s T9 a vy ho musíte vypínat, můžete v Menu -> Nastavení -> Telefon -> T9 mód vypnout. Nyní bude při psaní všech textů předem nastavené psaní bez T9. Když budete chtít psát s T9, jen si standardně tento mód navolíte pomocí #.