O Siemensu SXG75 Recenze


14.října 2007 přidáno: Srovnání Siemensu SXG75 a Nokie 6300

1) Hlavní zásady Siemensu SXG75

SXG75 je vlajková loď Siemensu, není to nejmenší ani nejlehčí telefon, není však divu, když v něm najdete plnohodnotnou GPS navigaci, display s rozlišením 240x320px, 2Mpx fotoaparát, paměťové karty, UMTS, rádio s RDS, multitasking, Bluetooth, IrDA, mp3 přehrávač a plno dalších funkcí. Vzhled tohoto telefonu je velmi povedený a kvalitní, jak můžete posoudit na fotografiích níže. Nyní se vrhnu podrobněji na jeho jednotlivé části a funkce.

SXG75 SXG75


2) Vzhled a konstrukce

Jak už jsem psal, tak SXG75 není malý ani lehký, ale tak už to u vybavených telefonů bývá. Podle mě je ho lepší nosit v pouzdře, než v kapse. Klávesnice je pohodlná, její tlačítka jsou uspořádána tak, že se málokdy překlepnete (tím myslím číselnou klávesnici). Na ovládání pětisměrným tlačítkem pod displejem si brzy zvyknete, i když se vám ze začátku možná občas stane, že místo potvrzovacího tlačítka stisknete směrovou šipku a naopak. Na levé straně displeje je tlačítko pro videovolání a pro přijmutí hovoru. Na pravé straně displeje je tlačítko pro spuštění internetového prohlížeče a tlačítko na ukončení hovoru nebo pro přechod do vypínací nabídky, kde mimo jiné najdete možnost přechodu do Offline módu, kdy se telefon odpojí od sítě, ale jinak ho lze normálně používat. Vedle reproduktoru sluchátka nad displejem je CIF kamera pro videohovory či pořízení autoportrétu. Na levé boční straně telefonu je „šuplíček“ pro paměťové karty typu RS-MMC o kapacitě až 1GB (Fungují i karty větší, ale jako velikost karty se vždy zobrazí max. 1 GB. Volné místo je naštěstí zobrazeno správně ;o). Dále je zde na levé straně tlačítko pro fotoaparát a Media player. Na pravé boční straně telefonu jsou známá tlačítka pro regulaci hlasitosti. Nakonec je zde zadní strana telefonu, kde najdeme hlasitý reproduktor, 2Mpx fotoaparát a konektor pro připojení externí antény.
Telefon se vyrábí ve dvou barvách, černé a bílé. Je vyrobený z kvalitního materiálu a v žádném případě se nastane, že by někde kryt neseděl či zvláštně vrzal a podobně, jak tomu u některých levných telefonů může být.

SXG75 SXG75 SXG75 SXG75


3) Menu a funkce

Menu je uspořádáno stejně, jako jsme tomu zvyklí z řady x65, přibyla zde však další řada ikonek pro hry, Media player a videotelefonii. Orientaci v telefonu usnadňují velice praktické záložky a multitasking, díky kterému můžete součastně třeba hrát hru, psát e-mail, nahlížet do kalendáře, mít spuštěný internetový prohlížeč a ještě poslouchat hudbu. Musím pochválit jasný a jemný displej. Písmo by mohlo být sice celkově menší, ale alespoň je při pohybu dobře čitelné. Kvalitní displej je potřebný pro GPS navigaci, vestavěná navigační aplikace se může rovnat s klasickými GPS navigátory. Pokud ale nechcete platit za stahovaní map přes GPRS, je lepší si pořídit některou aplikaci na zobrazovaní offline map které budete mít uložené přímo v mobilu. Vestavěná paměť v telefonu přístupná pro uživatele je 72MB, ale pokud chcete telefon využít k poslechu hudby nebo ke sledování videa je lepší si přikoupit paměťovou kartu. Jako samozřejmost beru konektivitu pomocí Bluetooth a IrDA. Zvuk rádia a MP3 přehrávače je velmi kvalitní, což je také z části zapříčiněno kvalitními sluchátky dodávanými v balení telefonu. Škoda je, že Media player v telefonu nepodporuje ekvalizér, ale co se dá dělat. Přehrávání hudby na hlasitý reproduktor v porovnání s ostatními telefony relativně ujde. U FW22 je o něco hlasitější a celkově výraznější. Pokud chcete kvalitní zvuk, můžete si jako příslušenství přikoupit MusicSet IMS-700, který vám zprostředkuje hlasitý kvalitní stereo zvuk ;o). Sám MusicSet vlastním a nemohu si ho vynachválit, částečně kompenzuje absenci zmíněného ekvalizéru v telefonu, protože jsou přímo na jeho těle umístěna tlačítka Bass a Wide, se kterými je zvuk skutečně pěkný a sytý.

SXG75 SXG75 SXG75 SXG75 SXG75


4) Příslušenství

S telefonem je standardně dodáván již zmíněný kvalitní stereo headset. Přikoupit si také můžete onen Music Set IMS-700 pro hlasitý stereo poslech hudby. Velmi praktický je přídavný blesk, s ním jsou fotky za horšího osvětlení nesrovnatelně lepší. Tento přídavný blesk je mnohem kvalitnější a silnější než známá vestavěná přisvětlovací dioda z jiných telefonů. Je ale pravda, že blesk také zabere nějaké místo (ne, že by byl tak veliký ;o), ale se může stát, že ho nebudete mít vždy s sebou. Paměťové karty typu RS-MMC se oficiálně vyrábí v maximální velikosti 2GB. S SXG75 je 100% kompatibilní nejvíce 1GB, fungují však i větší, což ale není vždy úplně zaručené.

SXG75 SXG75 SXG75 SXG75


5) Fotoaparát

2Mpx fotoaparátem v SXG75 můžete pořídit kvalitní fotografii v rozlišení až 1600x1200. V horším osvětlení se ale bez blesku neobejdete, jinak bude fotografie zrnitá. Fotoaparát nedokáže fotit na makro, pokud vyfotíte nějaký předmět z blízka, fotografie se nezaostří. Co bychom ale chtěli od takové miniaturní čočky. Pokud to nyní působilo, že SXG75 nefotí dobře, není to v žádném případě pravda. Záleží na tom, jak se při focení snažíte a jaké jsou světelné podmínky. Ukázky fotek pořízených SXG75 s FW 12 (FW22 fotí lépe) můžete vidět zde. Přední CIF kamera vytvoří obrázek v maximálním rozlišení 352x286 a je schopna zaostřit na relativně blízké předměty. Hodí se proto kromě videotelefonování na vytvoření vlastního portrétu.
Video lze nahrávat pouze v maximálním rozlišení 176x144 což je trochu škoda. I když je fakt, že ještě dnes není větší rozlišení videa u telefonů úplně běžné. Maximální doba nahrávání videa je 5 minut. Dokonce můžete v jednou videu vytvářet i střihy, aniž byste při tom ukončili natáčení jednotlivého klipu.

6) Závěr

Pokud hledáte výborně vybavený telefon za výbornou cenu, Siemens SXG75 je správná volba. Největším mínusem je jen absence nějakého rozšířeného OS. Můžete si však s jistotou říct, že máte nejvybavenější telefon na trhu bez OS! ;o)


Fotogalerie